Suur intervjuu|Räägime kvaliteetse kruvi olulisusest!


Suur intervjuu|Räägime kvaliteetse kruvi olulisusest!

Ehitustöid planeerides kiputakse alahindama kruvide olulisust. Kvaliteetne kruvi on kasutajasõbralik ja turvaline kinnituslahendus. Väliselt sarnastel kruvidel on palju erinevusi. Kuidas saada parimal võimalikul tasemel teostatud tööd ja õiged kinnitustarvikud? Meid valgustab oma ala spetsialist, ESSVE müügijuht -  Remi Kask.

1. Remi, palun räägi endast.

ESSVE müügimeeskonnaga liitusin kevadel 2020. Varasemad valdkonna teadmised ja kogemused omandasin ehituskaupade jae- ja hulgimüügi sektoris töötades. Kiiretel aegadel on minu parimaks stressimaandajaks huumor ja toetav meeskond, kes on positiivse ellusuhtumisega. Pean oluliseks loomingulisust, sest see on aluseks uutele ideedele.

2. Mida ESSVE oluliseks peab?

Kogu meie tegevust iseloomustab pikas perspektiivis ettemõtlemine ja kauakestvate lahenduste pakkumine. Oleme üks juhtivaid professionaalsete kinnitustarvikute täislahendust pakkuvaid ettevõtteid Euroopas, oma valdkonna turuliider Põhjamaades ja professionaalsete ehitajate seas eelistatuim kaubamärk Eestis. Kogu oma tegevuses peame oluliseks majanduslikku, keskkonda säästvat jätkusuutlikku käitumist.

3. Asume asja kallale. Kuidas kruvi ostuga alustada? Millised on hetkel populaarseimad kruvid?

Kinnitusvahendilt oodatakse pealtnäha lihtsa funktsiooni täitmist – kahe detaili omavahelist ühendamist. Et valida õige kinnitusvahend, tuleb eelnevalt vastata mõnele küsimusele: milline on kinnitatav materjal (puit, betoon, metall või muu), millist koormust peab kinnitus taluma (tõmbe- ja lõikekoormus) ja millises keskkonnas kinnitus asub (sise-või välikeskkonnas).

Kui oskad eelnevale vastused anda on kinnitusvahendi tüüp juba selge. Konkreetsele tööle ja materjalile viitab enamasti keermetüüp ning kruvi ots. Kõige populaarsema rühma moodustavad terrassikruvid, nendele järgnevad peitpeaga puidukruvid, kipsikruvid ning betoonikruvid. Tegemist on süsinikterasest kruviga, millele on spetsiaalse pinnakatte abil antud ilmastikukindlus. See on soodsam alternatiiv roostevabale kruvile. Nanokattega kruvi planeeritud eluiga väliskeskkonnas on ca 15 aastat.

4. Välimusest võib selgelt eristada kruvipäid. Mida tähendab „uputav kruvipea“?

Põhilised kruvipeade liigid on peit-, ümar-, lame-, kuuskant-, ja silinderpea. Uputatav kruvipea on isesüvistuv ja jätab korrektsel paigaldamisel ühtlase tasapinna.

5. Leides sobiva kruvi, kuidas veenduda, et see ongi kvaliteetne tarvik?

Kruvide valik on aasta-aastalt läinud mitmekesisemaks ja ehituskauplustes leidub lugematu arv erinevaid kruve. Ka siin kehtib tõde, et kui soovitakse head ja odavat, tuleb osta kaks toodet: üks hea ning teine odav.

Tuntud tootjate kruvidele saab loota. Kui valida kahe tootesarja vahel: kodukasutuseks või professionaalile, siis võib hinnavahe tihti olla väga marginaalne. Seetõttu soovitame eelistada  proffidele väljatöötatud lahendust. Tuntud tootjate puhul on kruvipea markeeritud tootja tunnusega. ESSVE kasutab näiteks tähekombinatsiooni SV.

6. Miks on oluline, et kruvi oleks kvaliteetne?

Kvaliteetsed kruvid tagavad sujuva töö ning ohutu lõpptulemuse. Tuntud tootjate kruvid on läbinud põhjaliku tootearenduse ning omavad tehnilist dokumentatsiooni, mis tõestab vastavust standardile. Professionaalsete kinnitusvahendite tootjad peavad oluliseks eelkõige toote ohutust ning kasutusmugavust. Tavaliselt on ka kinnistusvahendi tootja kodulehel paigaldusjuhend, millise tööriistaga ja kuidas tuleb kinnitusvahendit korrektselt paigaldada.

7. Erinevaid lühendeid kruvidelt võib leida teisigi. Mida tähendavad Ph2, TX20, R1,TX, PZ2?

Tegemist on erinevate otsakute tüüpidega ja number tähekombinatsiooni taga märgib otsaku/pesa suurust. Eelistatuimaks otsaku tüübiks on Torx (TX), mis hoiab oma populaarsust tänu heale istuvusele. Iga kruvitüübi puhul aga ei ole võimalik Torx pesa kasutada. Lisaks Torx-ile leidub veel otsakuid nagu Philips (Ph), Pozidriv (Pz) ja Robinson(R). Millist otsakut täpselt vajad uuri kruvipakendilt.

Levinud on ütlus, et torx on parim. Eestis ja lähinaabruses on torx-tüüpi pesaga kruvi tõepoolest eelistatuim valik nii professionaalide kui hobiehitajate seas. Suure kruvi ja otsiku kontaktpinna tõttu püsib otsik kindlalt pesas. Lõuna-Euroopas on jätkuvalt enim levinud klassikaline ristpea-tüüp. 

Torx'i kasutamine ei ole kõigi kruvitüüpide puhul võimalik. Näiteks lameda peaga montaažikruvi on alati varustatud ristpeaga. Põhjus selles, et torx-pesa on suhteliselt sügav ning kruvi kasutamine nõrgestaks selle pea ja kaela vahelist liitekohta. Kinnitusvahendeid ei tohiks paigaldada kulunud otsikutega, eriti ilmastikukindlate nanokattega kruvide puhul. Kulunud otsik on väiksem ning kipub pesas loksuma ja ringi käima. Kahjustatud kruvi hakkab roostetama. 

8. Millised on optimaalsed kruvi pikkused lihtsamate kodutööde tegemiseks nagu pildi seinale riputamine, riiuli paigaldamine või lambi lakke panemine?

Hea ehitustava kohaselt peab kruvi 60% ulatuses kinnituma alusmaterjali sisse. Näiteks kui soovime kinnitada 20 mm paksust lauda puittala külge, siis tuleb valida vähemalt 50 mm pikkune kruvi. Kruvid ja tüüblid peavad kinnitamisel vastama nii seinamaterjali kui ka kinnitatava eseme omadustega. Väliselt sarnased ja samasse hinnaklassi jäävad kinnitusvahendid võivad olla hoopis erineva funktsiooniga.

Kinnitusvahendi valimisel tuleb esmalt kindlaks teha seina või lae materjal. Samuti riputatava eseme raskus, sest mõne seinatüübi puhul heast tüüblist või kruvist ei piisa. Kipsseintele raskemate esemete riputamisel tuleb kasutada metallankruid, sest tavalised plastikust või metallist kipsitüüblid pole kuigi vastupidavad.

Isepuurivate otstega plastiktüübleid soovitame kasutada vaid kergemate esemete riputamiseks nagu maalid või pildid. Mööbli paigaldamiseks kasutatakse põhiliselt tavalist nailontüüblit ja kruvi. Raskemaid mööblitükke saab tavalisele betoonseinale kinnitada kiilankurga. Puitseinale riputamiseks kasutatakse tänapäeval naelte asemel puidukruvisid, mis annavad parema vastupidavuse. Kui seinamaterjal on tundmatu või väga poorne, saab tugeva kinnituse luua keemilise ankruga. Selleks tehakse spetsiaalse keemilise ankurmassiga kinnitus, mille keskele asetatakse kinnituskonks.

Põhilised vead, mis kinnitusvahendi valimisel tehakse on järgmised:

- Valitakse vale keskkonnaklass ehk kasutatakse sisetingimuste kinnitusvahendeid välitingimustes.

- Aladimensioneerimine - kasutatakse liiga vähe, liiga väikese läbimõõduga või liiga pikki kinnitusvahendeid.

- Üledimensioneerimine - kasutatakse liiga palju, liiga suure läbimõõduga või liiga pikki kinnitusvahendeid.

- Valitakse valet tüüpi kruvi - kasutatakse betoonikruvi puidus või puidukruvi kergbetoonis.

9. Asjad olemas ja lähebki töötegemiseks. Millised on kolm tähtsamat töövõtet, mida silmas pidada?

Soovituslik oleks alustada elektritööriista puhul kasutusjuhendist ja kinnitusvahendi puhul paigaldusjuhendist. Tööriista kasutamisel kindlasti jälgida, et tarvik töötaks õigel režiimil, sest vastasel juhul ei pruugi kinnitus jääda piisavalt tugev. Valesti valitud tööriist või režiim võib põhjustada kinnitusvahendi purunemise, reeglina pea ja kaela üleminekukohast. Kui murtud peaga kruve hakkab paigalduse käigus liiga palju tekkima, tutvu juhendiga, vali teistsugune töörežiim või vaheta tööriista.

10. Kuidas kruvida puitu nii, et see ei lõheneks?

Klassikaline meetod on olnud alati puidule ettepuurimine, kuid tänapäeval kasutatakse üha enam mitme lõikesoone ja kiulõiketeraga puidukruve. Kindlasti piirab kruvi kinnitamist ka selle kaugus puidu servast. Freessooned kruvipea all tagavad pragudeta süvistamise ja kena lõppetulemuse.

11. Räägime natuke uuendustest. Mis on uusimad tehnoloogilised saavutused kruvide maailmas?

Tehnoloogiad arenevad pidevalt, aga tegu on evolutsiooni, mitte revolutsiooniga. Juba mõnda aega on populaarne tööriist akulöökkruvikeeraja, rahvakeeli kärr. Viimastel aastatel on turule tulnud ka spetsiaalselt nendele tööriistadele mõeldud XTR otsikukomplektid.

Kõige uuemaks saavutuseks kruvide maailmas on üha enam populaarsust koguv HDS ehk Hidden Decking System, mis võimaldab terrassikruvid kinnitada terrassilaua küljele ja tagab peidetud kruvide paigalduse. Selline puitterrass mõjub eriti luksuslikult ja puhtalt. Sarnast tulemust tavaliste terrassikruvidega on raske saavutada. Nähtavate kruvipeade puudumisel ei teki terrassilaudadesse pragusid.

HDS on komplektne süsteem, kuhu kuuluvad paigaldusrakis, terrassikruvid ja kruvikeeramisotsik. HDS puidukruvid on tehtud spetsiaalsest sulamist, mis annab kruvile elastsuse ilma tugevust vähendamata.

12. Mida soovid kasutajatele südamele panna kruviotsakute valimisel ja kasutamisel?

Otsakul ja otsakul on vahe. ESSVE kvaliteetseid otsakuid kasutades võib kindel olla, et tarvik on parimate omadustega, ideaalse sobivuse ja pika tööeaga. Samas tuleb aeg-ajalt välja vahetada isegi kvaliteetseid tarvikuid. Otsakute täpne sobivus võimaldab teha tööd lihtsamalt, kiiremalt ning kruvipeasid kahjustamata.

ESSVE valikusse kuuluvad sirged ja koonilised otsakud. Tootjad soovitavad koonilisi otsakuid, kuna need tagavad parema sobivuse. Eraldi kategooria moodustavad löökkruvikeerajale mõeldud otsakud, sest tavalised otsakud ei pea löökkruvikeerajaga kasutamise korral kuigi pikalt vastu.

Spetsiaalsed löökkurvikeerajaotsakutel on elastne väändepind, mis võtab vastu seadme tekitatud löögid ja takistab seeläbi otsaku murdumist. Viimased on musta värvi ja pikemad kui tavalised, sellest tulenevalt ei pea kasutama otsakuhoidjat ja väheneb otsaku loksumise oht.

13. Kuidas mõjutavad tööriistad ja töövõtted kruvide eluiga?

Mõjutavad väga palju! Eriti ilmastikukindlate pinnakattega kruvide paigaldamisel tuleb jälgida, et töötamisel kasutataks kvaliteetseid otsakuid. Kulunud otsak võib vigastada kruvipesa ja nii võib alguse saada korrosioon. Kindlasti on oluline valida õige võimsusega tööriist ja vastavalt, kas sise- või välistingimusele mõeldud kruvi.

Korduvat kruvi kasutamist tuleks vältida – seda eriti pinnakattega, betoonile ja kergbetoonile mõeldud kruvide puhul. Kindlasti ei tohi kruvi kinnitamisel kasutada liigset jõudu, sest nii võib aluspinda kahjustada näiteks puidu puhul, tüüblile viga teha või kruvipea ja otsiku katki teha.

 

Allikas ja pildid: ESSVE

https://www.essve.com/et/

https://terrassiehitus.essve.com/

Sulle võib veel huvi pakkuda...