Tänavakivi paigaldamine


Tänavakivi paigaldamine

Tänavakivid pakuvad erinevaid võimalusi muuta oma eksterjööri ilusamaks ja praktilisemaks. Sillutuskividest teed on kaunid ja vastupidavad. Decora pakub laias valikus erinevate värvitoonide ja kujudega kive. Sillutist iseloomustab lihtne hooldus ja vastupidavus keerulistele ilmastikuoludele.

Planeerimine algab ikka kasutusvajaduse määratlemisega. Mõtle läbi kaetava ala otstarve, kas vajad autoteed, parkimiskohta või hoopis kõnniteed. Suurema koormusega aladel kasuta alates 70 mm paksust tänavakivi. Väiksema läbimõõduga kivi võib suure koormuse all puruneda. Kui planeerid parkimiskohti siis soovitame laiuseks arvestada vähemalt 3 meetrit. Kõnnitee laius ühele inimesele vastavalt 0,75 – 1,2 meetrit ja kahele 1,2 – 1,5. Ära unusta oma kõrvalhooneid! Väike kõnnitee kuuri, prügikasti või aiamajani muudab vihmase ilmaga tee porivabaks.  

Lihtsate kividega on võimalik teha vägagi isikupärast hoovi sisenemisteed. Näiteks saad valida erinevate ladumismustrite, skeemide ja värvide vahel. Esimesena paistab kindlasti silma värvus. Valida saab halli, punast, pruuni ja musta. Plats võib olla monotoone või hoopis kolme erinevat värvi. Tavalistele hallidele kivide soovitatakse lisada ¼ värvilist kivi.

Eeltööd

Sillutise alla drenaažisüsteemi ja aluspõhja loomisel tuleb järgida tavapärast teedeehitus metoodikat. Eemalda rajatava sillutise alt  puujuured, muld ja muu sobimatu materjal. Kaeve sügavus sõltub sillutise eesmärgist. Auto jaoks mõeldud alale kaeva umbes 15 – 25 cm ja autovabale alale 10 – 15cm sügavune alus. Kivitee alla jäta mineraalne pinnas, mis on vett läbilaskva võimega.

Vihmavee äravooluks suunatakse kogu plats kaldega majast eemale äravoolu kaevu või murule. Vajadusel paigalda kivisillutise kuivendamiseks platsi sisse veerennid.

Aluskihi materjalideks võib kasutada nii killustiku kui looduslikku kruusa. Pea meeles, et aluskiht peab olema piisavalt suur, et ulatuda ka äärekivide alla. Aluskihi ehitus toimub kihi haaval, millest iga kiht on umbes 100 – 150 mm paks.

Tänavakividest sõidutee jaoks ehita kahekihiline killustikualus. Mida jämedam killustiku fraktsioon seda tugevam jääb kandekiht. Esimese killustikukihi peale laopeenema fraktsiooniga killustikukiht. Selle kihi eesmärk on alumise osa kinnitamine – väiksemad killustiku kivid lähevad suuremate vahele ja tagavad terve aluse tugevuse. Pärast killustikukihte tasanda ja tihenda. Selleks võid kasutada pinnase tihendajat.

Sillutiskivid paigaldatakse liivapadjale, mille rajamise kvaliteet on äärmiselt oluline ideaalse lõpptulemuse saavutamisel. Kuhja kasutatav liiv väikestesse hunnikutesse üle kogu sillutava ala. Liivahunnikuid kaitse liigse kuivamise ja märgumise eest, sest liiv peab olema ühtlase tihedusega. Liivapinda tasanda kas käsitsi tasanduslauaga või mehhaniseeritud tasandajatega. Ühtlase paksusega liivakihi saamiseks võid kasutada tasandusrööpaid, pingutatud nööri või läheduses asuva sillutise äärepiiret.

Sillutiskivide ladumine

Kõige olulisem on esimene kivirida! Sillutiskivid aseta algusjoonele õige nurga alt, et järgnevalt oleks lihtsam väljavalitud mustrid laduda. Kivirea õige joondumise ja laiuse kontrollimiseks kasuta pingutatud nööri või jõhvi. Platsil jälgi 1-2% kallet, mis peab olema suunaga hoonest eemale. See on vajalik vee äravoolu jaoks. Ära pane kive üksteise vastu vaid jäta vuugilaius 2-4mm. Ilma vuugita paigutatud kivid võivad hiljem servadest kergesti puruneda. Kive paigaldades ole ise äsja paigaldatud kividel, sest muidu rikud ära äsja tasandatud ala. Peale ladumise lõpetamist lõika parajaks äärmised kivid. Lõikamiseks kasuta ketaslõikurit.

Pärast kivide paigaldamist laota platsile kuiv liiv ja harja see kivide vahedesse. Peale seda sõida kivide peal 80 – 100 kg pinnasetihendajaga. Peale kivide tihendamist on kivi vuugivahed taas pooltühjad ja tee uuesti liivatamise protsess.

Sulle võib veel huvi pakkuda...