Juuli toimetused


Juuli toimetused

Suve kõige kuldsem kuu juuli on kätte jõudnud. See on aeg aednikul korraks hinge tõmmata ja nautida oma kätetööd. Ideaalne hetk noppida kõike värsket, mis aias jalutades näppu jääb ning, mida talvel  nii kaua igatsetud sai. Käed rüppes ei taha keegi istuda ja õnneks mõned ülesanded tahavad siiski tegemist.

Iluaias

Pööra pilk roosidele, eemalda närbunud õied ja jälgi, et lehetäid liiga ei teeks. Väeta roose ja teisi õitsvaid taimi kaaliumirikka väetisega. Kaaliumi puudus mullas soodustab jahukastet, hahkhallitust ja lehepõletikke. Juuli kipub olema kuivavõitu, seega püsikuid tuleb kasta suure hoolega.

Vee kiire aurustumine tähendab tihedamat kastmist. Siin tuleb appi hea sõber multš ning eriti männikooremultš. See pidurdab liigset aurustumist ning taimedele tuleb siiski piisavalt hapnikku. Potis kasvavad lilled terrassil vajavad kindlasti lisaväetist, et nad õitseksid kaunilt kogu suve. Kui kodust on vaja ära minna sea amplid mõnda varjulisse kohta, siis ei kao mullast niiskus nii kiirelt ära. Ega sa oma komposti pole unustanud? Kuuma ilmaga kasta ka seda, siis valmib kodune väetis kiiremini.

Ole muru suhtes järeleandlikum, seda ei pea nii tihedalt niitma, kui suve hakul. Kui sinu ideaaliks on säravroheline muru, siis tuleb sul kuiva suvega kõvasti vaeva näha, sest ilma kastmise ja niisutamata kuivab muru kiiresti talla all krõbisevaks vaibaks. Riputa aeda üles lindude peletamise pall, et kaitsta kirsse lindude eest.

On aeg sibullillede sibulad üles võtta, et need sügiseseks mulda panekuks kenasti kuivada jõuaksid. Närbunud õied eemalda püsikutel ja suvelilledel, siis annad neile jõudu, et veel kauem õitseda. Toesta liiliaid või teisi kõrgekasvulisi taimi, eriti tuule ja vihmaga kipuvad need maad ligi painduma. Liiga tuulise ilmaga jälgi ka potti või amplisse istutatud suvelilli, nii mõnedki neist võivad tuulehoos kergesti murduda.

Decora Reklaamiosakond soovitab! Soeta aeda hortensia. Selle imekauni taime õievärvus sõltub mulla koostisest. Nimelt happelises mullas sinised, neutraalses kreemikad ja lubjarikkas roosakat või lillakat värvi õied. Suvel kasvab väga edukalt õues. Kaunistab ideaalselt sinu terrassi või peenart. Hortensiad vajavad väga viljakat, parasniisket ning jahedat mulda. Kasvavad hästi päikeselisel kuni poolvarjulisel kasvukohal.

Aiamaal ja kasvuhoones

Aiamaal hakkavad maasikad valmima ning nende korjamisega tuleks olla hoolas. Vihmasel päeval korja marju igapäev, sest vettinud marjadele tekib kergelt hallitus. Nopi ära juba hallitavad marjad,et hallitus ei leviks tervetele marjadele. Kasta rikkalikult õunapuid, sedasi vähendad õunakoi ja teiste kahjurite ründeohtu. Kui mõni taimedest kuidagi ei edene siis kasta teda korra nädalas väetiseveega.

Ära unusta põua ajal peale saagi korjamist ka taimi kasta, sest veepuuduses vaevlevatelt taimedelt pole järgmisel aastal head saaki loota. Peale korje perioodi kobesta muld kenasti ära- kõvakstallatud muld ei meeldi ühelegi taimele.

Kasvuhoones näpista pidevalt ära tomati külgvõrseid ja liigseid lehti. Kasta ja väeta tomateid, kurke ja paprikaid. Jälgi, et muld kunagi läbi ei kuivaks. Külva tilli ja pane kasvama sibulamugulaid hilisema saagi saamiseks. Palava ilma korral võib kasvuhoones vett pihustada, et niiskuse abil kuumast tulenevat kuivust leevendada. Törts käärinud sõnnikuleotist kastekannu kohta on kasvuhoone taimede lemmikkokteil.